Jak zrobić szybki nawóz z pokrzywy? Piękny i zdrowy ogród to marzenie wielu pasjonatów przyrody. Jednym z kluczowych czynników wpływających na jego rozwój jest odpowiednie nawożenie. W dzisiejszych czasach, kiedy coraz większą wagę przykładamy do ekologii i zdrowego stylu życia, coraz większą popularnością cieszy się nawożenie organiczne. Jednym z najskuteczniejszych i jednocześnie najłatwiejszych do przygotowania nawozów organicznych jest nawóz z pokrzywy. W czym tkwi sekret tej mieszanki? Jak przygotować szybki nawóz z pokrzywy? Co podlewać pokrzywą? Ile czasu musi stać gnojówka z pokrzyw? Czy sprawdzi się pokrzywa do podlewania kwiatów doniczkowych?
Jak zrobić szybki nawóz z pokrzywy?
Pokrzywa to roślina posiadająca liczne właściwości lecznicze oraz niezwykle wartościowe dla innych roślin. Właśnie dlatego wykorzystanie pokrzywy jako naturalnego nawozu staje się coraz bardziej popularne wśród ogrodników.
Nawóz z pokrzyw nie jest specjalnie skomplikowany w przygotowaniu. Pierwszym krokiem jest zebranie świeżych, zdrowych liści pokrzywy. Możesz to zrobić rękami, pamiętając jednak o noszeniu rękawiczek ochronnych, aby uniknąć oparzeń skóry. Najlepiej wybierać młode rośliny, które jeszcze nie zakwitły.
Następnie liście i pędy pokrzywy rozrywamy na mniejsze kawałki i umieszczamy w plastikowym pojemniku (ważne, żeby nie był on metalowy). Roślinę zalewa się wodą w proporcji mniej więcej 10 litrów na kilogram pokrzywy. Mieszankę zakrywamy jakimś oddychającym materiałem, np. gazą.
Chociaż sam proces przygotowania mikstury nie jest trudny, to jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość. Zanim będzie nadawał się do użycia, musi minąć sporo czasu. W zależności od przepisu może to być trochę ponad dwa tygodnie, do 20 dni. W trakcie trzeba pamiętać o codziennym mieszaniu.
Zobacz: Zazwyczaj trafią do kosza, a to spory błąd. Mogą się przydać! Co zrobić z liści rabarbaru?
Gnojówka z pokrzywy – zastosowanie
Naturalny nawóz z pokrzywy sprawdzi się w zasadzie niemal do wszystkich roślin w naszym ogródku. Wywar z pokrzywy do podlewania kwiatów (m.in róż) nadaje się świetnie, ale z powodzeniem możemy go zastosować także w naszym warzywnym ogródku – znakomicie wpływa na rozwój m.in. pomidorów, ogórków, papryki, kalafiora czy cukinii.
Pokrzywa jako nawóz sprawdzi się także w przypadku krzew i drzew iglastych. Zastosowanie gnojówki z pokrzywy jednak na tym się nie kończy – część ogrodników stosuje ją także do nawożenia trawników.
Zobacz: Jak obniżyć cholesterol? Sprawdzone sposoby na poprawę stanu zdrowia
Czy gnojówka z pokrzywy jest dobra na mszyce?
Jeśli mamy problem z tymi szkodnikami, to oprysk z wywaru z pokrzywy również może nam pomóc pozbyć się z ogródka niechcianych gości. Ten szybki nawóz z pokrzywy doskonale poradzi sobie także z przędziorką oraz z szarą pleśnią.
Sprawdź: Czym najlepiej nawozić lawendę? Pokrusz i zalej wodą. Ta mieszanka to niezawodny patent ogrodników
Czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw?
Chociaż nawóz z pokrzywy jest w pełni naturalny, to jednak nie na wszystkie rośliny ma pozytywny wpływ. Nie lubi go m.in. cebula, fasola, a także groch. W przypadku tych warzyw lepiej stawiać na inne preparaty.
Zobacz: Oto kwiaty doniczkowe przynoszące pecha! Tych roślin lepiej się pozbyć. Sprawdź, czy masz je w domu
Najczęstsze pytania o szybki nawóz z pokrzywy
Szybki nawóz z pokrzywy do czego?
Do podlewania kwiatów w ogrodzie, roślin iglastych, a także niektórych warzyw – np. pomidorów czy ogórków.
Gnojówka z pokrzywy co podlewać?
Kwiaty i krzewy ogrodowe (poza wrzosami), a także ogródek warzywny, np. kalafiora, bakłażana czy cukinię, również maliny czy truskawki.
Jak długo może stać gnojówka z pokrzyw?
Jeśli ustawimy ją w chłodnym, zacienionym miejscu, to może stać nawet około miesiąca.
Szybki nawóz z pokrzywy co podlewać?
Ogródek warzywny, a pominięciem czosnku i cebuli, które się z pokrzywą nie lubią.
Ile czasu robi się gnojówkę z pokrzyw?
Liście pokrzywy muszą stać w wodzie około 20 dni, aby nadawać się do użytku.