Pierwsze objawy menopauzy można łatwo przegapić, dlatego lepiej znać je wcześniej. Każda kobieta prędzej czy później będzie musiała zmierzyć się z tym, niekiedy trudnym, ale naturalnym procesem. Pojawia się on najczęściej w okresie między 45. a 55. rokiem życia. Wraz z menopauzą kobieta przechodzi przez wiele zmian hormonalnych, które mogą powodować pewne nieprzyjemne dolegliwości. Jak rozpoznać początki menopauzy? Jak długo trwa menopauza?
Spis treści
Pierwsze objawy menopauzy
Menopauza, nazywana potocznie przekwitaniem lub klimakterium, jest zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia i terminologii medycznej, ostatecznym ustaniem miesiączkowania, po którym przez rok nie wystąpiło żadne krwawienie z dróg rodnych.Jak łatwo się domyślić, nie dzieje się to z dnia na dzień, ale może trwać nawet kilka lat. Niestety często powoduje rozmaite – mniej lub bardziej dokuczliwe – dolegliwości, ze względu na to, że organizm narażony jest na intensywne zmiany hormonalne.
Pierwsze objawy menopauzy mogą wystąpić już kilka lat przed faktycznym zakończeniem miesiączek. Te symptomy są spowodowane zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety, które prowadzą do stopniowego zanikania funkcji jajników. Warto jednak znać możliwe symptomy, aby umieć rozpoznać oznaki, które daje nam nasze własne ciało. Dzięki temu kobieta nie tylko dokładnie wie, co się z nią dzieje, ale także może próbować łagodzić niektóre objawy.
Zanim rozpocznie się okres menopauzalny, pojawia się perimenopauza. Jest to okres, który poprzedza menopauzę i może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Zaczyna się w momencie, gdy jajniki zaczynają produkować mniej estrogenu i progesteronu, co prowadzi do zmian w cyklu menstruacyjnym i wystąpienia różnych objawów.
Jakie są objawy perimenopauzy?
- Jednym z najbardziej powszechnych objawów perimenopauzy są zaburzenia cyklu menstruacyjnego. Okresy mogą być nieregularne, trwające dłużej lub krócej niż zwykle, a także bardziej obfite lub skąpe.
- Uderzenia gorąca to uczucie nagłego i intensywnego ciepła, które rozprzestrzenia się po całym ciele, a następnie ustępuje. Mogą one wystąpić w nocy i prowadzić do zaburzeń snu.
- Nadmierne pocenie się w nocy,
- Spadek poziomu estrogenu może prowadzić do suchości pochwy, swędzenia i bólu podczas stosunku
- Zmiany nastroju.
- Wiele kobiet doświadcza trudności ze snem w okresie perimenopauzy, zarówno zasypianiem, jak i utrzymaniem snu.
Choć objawy te są naturalną częścią procesu menopauzy, to jednak mogą wpłynąć na jakość życia kobiety. Dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na te symptomy i skonsultować się z lekarzem, który może pomóc w ich leczeniu i złagodzeniu. Po minięciu perimenopauzy mogą pojawić się pierwsze objawy menopauzy.
Objawy klimakterium:
- bóle w podbrzuszu i bóle pleców,
- obrzęki i bóle nóg,
- kołatanie serca,
- ból i zawroty głowy,
- obrzęki i silne bóle piersi,
- uczucie niepokoju, stany lękowe,
- przesuszenie skóry,
- problemy z koncentracją, zapominanie,
- obniżenie i zmiany nastroju, przygnębienie,
- przewlekłe zmęczenie, senność,
- zwiększone ryzyko infekcji,
- problemy z nietrzymaniem moczu,
- obniżone libido,
- (niekiedy) otyłość brzuszna.
Zobacz: Jak obniżyć cholesterol? Sprawdzone sposoby na poprawę stanu zdrowia
Ile trwa menopauza?
Długość menopauzy zależy od wielu czynników. Ze statystyk wynika, że okres przekwitania trwa około 10 lat, ale u niektórych kobiet może się ciągnąć nawet przez 12-14 lat. Menopauza występuje zazwyczaj u kobiet między 44. a 56. rokiem życia, ale pierwsze oznaki kobiety zaczynają dostrzega zazwyczaj dopiero około 47. roku życia.
Lekarzom trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile trwa menopauza, ponieważ czas trwania objawów przekwitania i ich nasilenie zależą od wielu czynników. Jednak, aby stwierdzić, że kobieta przeszła menopauzę, musi minąć co najmniej 12 miesięcy bez krwawienia.
Sprawdź też: Andropauza – objawy psychiczne i fizyczne męskiego klimakterium
Najczęstsze pytania o pierwsze objawy i oznaki menopauzy
Jakie macie pierwsze objawy menopauzy?
Pierwsze objawy menopauzy to zazwyczaj zaburzenia cyklu menstruacyjnego, uderzenia gorąca, zmiany nastroju, ogólne zmęczenie i wzmożona potliwość.
Pierwsze objawy menopauzy w wieku 45 lat?
Według statystyk menopauza zaczyna się u kobiet w okolicach 44-45 roku życia, a zatem pojawienie się w tym okresie pierwszych objawów jest naturalne. Warto jednak skonsultować się z lekarzem.
Jakie mogą być nietypowe objawy menopauzy?
Otyłość brzuszna, suchość skóry, nawracające infekcje intymne, bóle kręgosłupa, suchość oczu, podwyższony cholesterol.