Emerytura po mężu przysługuje w konkretnych sytuacjach, po spełnieniu określonych warunków. Po śmierci małżonka może to być jedyna opcja dla wdowy, aby zachować bezpieczeństwo finansowe, szczególnie jeśli to mąż zarabiał więcej i przez lata to on był głównym żywicielem rodziny. Czy kobieta może liczyć na wsparcie od państwa? Jak uzyskać dodatek?
Spis treści
Emerytura po mężu
Strata męża to prawdziwe trzęsienie ziemi w życiu. Kobieta, która została wdową, musi zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. Musi się nauczyć, jak funkcjonować w zupełnie nowej rzeczywistości i poradzić sobie z ogromnym bólem, który odczuwa po stracie ukochanego męża. Niestety, musi się także martwić o bardzo ważną i praktyczną kwestię – finanse. Śmierć małżonka często prowadzi do pogorszenia sytuacji finansowej. Jest to szczególnie dotkliwe, gdy to mężczyzna był głównym żywicielem rodziny lub gdy para ma do spłacenia kredyt.
W takiej sytuacji konieczne jest, aby wdowa podjęła kroki, które pozwolą jej zapanować nad swoją sytuacją finansową. Wdowy mają prawo ubiegać się o emeryturę po swoim zmarłym mężu. Niestety, aby otrzymać to wsparcie, muszą spełnić określone warunki, a nie każda kobieta jest do niej uprawniona.
Środki finansowe uzyskiwane przez wdowy po śmierci męża są czasem błędnie nazywane „przejęciem emerytury po małżonku”. Faktycznie, takie wsparcie to po prostu renta rodzinna, dlatego o jej wypłatę mogą ubiegać się także inni członkowie rodziny, takie jak dzieci, wnuki lub rodzice. Jednakże, aby otrzymać tę rentę, konieczne jest spełnienie pewnych wymogów, a mianowicie, zmarły mąż musiał pobierać emeryturę, emeryturę pomostową, rentę, zasiłek przedemerytalny lub nauczycielskie świadczenie przedemerytalne.
Do renty rodzinnej mają prawo członkowie rodziny osoby, która:
- miała ustalone prawo do emerytury, albo spełniała warunki do jej uzyskania,
- miała ustalone prawo do emerytury pomostowej;
- miała ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, albo spełniała warunki do jej uzyskania;
- pobierała zasiłek przedemerytalny;
- pobierała świadczenie przedemerytalne;
- pobierała nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.
Wysokość renty rodzinnej wynosi:
- 85% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba;
- 90% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są dwie osoby;
- 95% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są trzy osoby lub więcej.
Emerytury wdowie – dla kogo?
Nie każda kobieta, która pozostawała w związku małżeńskim, automatycznie otrzyma rentę rodziną po śmierci swojego męża. Poza faktem pozostawania w związku małżeńskim, istnieją inne warunki, które muszą być spełnione, aby móc ubiegać się o otrzymanie świadczenia. Kobieta musi również spełnić co najmniej jeden z poniższych warunków.
- W chwili śmierci męża kobieta była w wieku powyżej 50 lat lub była niezdolna do pracy.
- Kobieta wychowuje co najmniej jedno dziecko, wnuka lub rodzeństwo uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku, które nie ukończyło 16 lat lub, jeśli jest w szkole, to 18 lat.
- Kobieta sprawuje pieczę nad całkowicie niezdolnym do pracy i samodzielnego życia dzieckiem lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej.
- Kobieta ukończyła 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci współmałżonka, ale nie później niż 5 lat po jego śmierci lub po zaprzestaniu wychowywania dzieci.
Sprawdź: Chroń swoje przyszłe fundusze. Ile dolicza się do emerytury za wychowanie dwójki dzieci?
Kiedy podwójna emerytura dla wdowy?
Według aktualnych przepisów wdowa lub wdowiec może otrzymywać swoje własne świadczenie lub rentę rodzinną po zmarłym współmałżonku. Wybór którejś z opcji oznacza utratę pozostałych, odprowadzanych przez całe życie składek. Dlatego od kilku lat pojawiają się pomysły, które miałyby uczynić ten system bardziej sprawiedliwym.
W związku z tym pojawiła się propozycja tzw. podwójnych emerytur dla wdów (wdowców). Pomysł zakłada przyznanie wdowie nie tylko jej świadczenia, ale również 25% świadczenia, które należałoby do jej zmarłego małżonka. Oczywiście, nadal istniałaby możliwość ubiegania się o rentę rodzinną, jeśli byłaby ona bardziej opłacalna niż proponowane rozwiązanie.
Zobacz: Ile komornik może zabrać z emerytury lub renty 2023? Kwota zależy od rodzaju zadłużenia
Emerytura po mężu – najczęstsze pytania
Dwa świadczenia dla wdowy – o co chodzi?
Pomysł o podwójnych emeryturach dla wdów (tj. jej własna emerytura + jakiś procent emerytury zmarłego małżonka) wraca co jakiś czas i być może w końcu zostanie uchwalona.