Wiele osób marzy o wypoczynku w sanatorium, aby poprawić swoje zdrowie i samopoczucie. Można w tym miejscu skorzystać ze specjalnego leczenia oraz rehabilitacji uzdrowiskowej. Długie spacery i spokój również mogą pomóc podreperować zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Jednak nie zawsze wiadomo, jak uzyskać skierowanie do sanatorium od lekarza. W tym artykule pokażemy, jak to zrobić bezproblemowo i skutecznie.
NFZ skierowania do sanatorium – kto może się o nie ubiegać?
Pobyt w sanatorium to szczególny rodzaj leczenia, z którego można skorzystać w ramach ubezpieczenie w ZUS. Taki pobyt oferuje nie tylko zwykłą terapię, ale także odpowiednią rehabilitację – dopasowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta. Poza tym uzdrowiska najczęściej zlokalizowane są w pięknych miejscowościach, wyróżniających się pod względem przygody i klimatu, co również ma niebagatelny wpływ na zdrowie. Dużo spacerów na świeżym powietrzu, urokliwe otoczenia i spokój przyczyniają się w znacznym stopniu do poprawy samopoczucia i ogólnego stanu zdrowia.
Skierowania do sanatorium w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) są dostępne dla pacjentów, którzy spełniają określone kryteria. Co ciekawe leczenia uzdrowiskowego mogą skorzystać nie tylko seniorzy, ale także osoby młodsze, w tym także młodzież i dzieci. W pierwszej kolejności skierowania udzielane są osobom, które są w stanie ciężkim i potrzebują rehabilitacji po zabiegu lub chorobie. Osoby z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca czy choroby układu krążenia, również mają prawo do skierowania do sanatorium. Warto pamiętać, że skierowania do sanatorium są wydawane przez lekarza, również rodzinnego. Lekarz zapoznaje się z dokumentacją medyczną, przegląda aktualne wyniki badań, a także przeprowadza wywiad z pacjentem i na tej podstawie podejmuje decyzję.
Z pobytu w sanatorium można skorzystać na podstawie:
- skierowania z NFZ;
- skierowania z ZUS;
- skierowania z KRUS;
Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?
Uzyskanie skierowania do sanatorium wymaga pewnych kroków, których należy przestrzegać. Po pierwsze, trzeba udać się do swojego lekarza rodzinnego lub specjalisty, aby omówić swoje potrzeby i stan zdrowia. Następnie lekarz może zlecić dodatkowe badania, aby potwierdzić potrzebę rehabilitacji. Jeśli lekarz uzna, że leczenie uzdrowiskowe rzeczywiście jest wskazane lub konieczne, wystawi właściwe skierowanie.
Wypełniony przez lekarza wniosek powinien trafić do wojewódzkiego oddziału NFZ i tam zarejestrowany. Od stycznia 2023 cała procedura została znacznie usprawniona. Lekarze mogą wystawiać e-skierowania do sanatoriów, które automatycznie przekazywane będą do NFZ. To spore ułatwienie, dotychczas papierowe skierowania trzeba było przynosić osobiście lub wysyłać pocztą. O wszystkich dalszych etapach po zarejestrowaniu wniosku, czyli o potwierdzeniu, ewentualnej odmowie potwierdzenia, terminie rozpoczęcia leczenia, można otrzymać powiadomienia w jeden ze wskazanych sposobów:
- w aplikacji mobilnej Internetowego Konta Pacjenta (IKP)
- w wiadomości przekazanej na numer telefonu,
- na adres poczty elektronicznej,
- pisemnie (listem)
Warto także zwrócić uwagę na terminy, w których można skorzystać z rehabilitacji. Wreszcie, należy zgłosić się do wybranego sanatorium i potwierdzić rezerwację. Ważne jest, aby pamiętać o tym, że skierowanie jest ważne tylko przez określony okres, więc należy go wykorzystać w odpowiednim czasie.
Zobacz: Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci to nawet 1338 zł co miesiąc. Komu przysługuje?
Kto wystawia skierowanie do sanatorium?
Skierowanie do sanatorium wystawia lekarz, który jest odpowiedzialny za nasze zdrowie i prowadzenie naszej dokumentacji medycznej. Może to być lekarz rodzinny lub specjalista, w zależności od naszych potrzeb zdrowotnych. Lekarz, po dokonaniu właściwej oceny naszego stanu zdrowia i potrzeb, wydaje skierowanie do sanatorium, jeśli uzna, że jest to konieczne dla naszego zdrowia i samopoczucia.
Po rejestracji, skierowania przekazywane są jeszcze do oceny lekarza specjalisty w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej. Lekarz ten może stwierdzić, że istnieją istotne przeciwskazania medyczne do leczenia uzdrowiskowego i wówczas nie zaakceptuje wniosku. Może również zwrócić się do pacjenta z prośbą o uzupełnienie dokumentacji o niezbędne badania lub zaświadczenia.
Sprawdź: Legitymacja emeryta-rencisty daje sporo korzyści. Jakie kroki należy podjąć, aby ją wyrobić?
Najczęstsze pytania dotyczące skierowań do sanatorium
Skierowanie do sanatorium lista oczekujących – jak wygląda?
Jeśli nasze skierowanie do uzdrowiska zostanie zaakceptowane przez lekarza, może się okazać, że aktualnie brakuje wolnych miejsc. Wówczas pacjent zostaje wpisany na listę oczekujących. Według aktualnych danych NFZ obecnie średni czas oczekiwania to ok. 2 lata.
Co oznacza numer skierowania do sanatorium?
Numer skierowania do sanatorium jest unikalnym identyfikatorem wydanego skierowania. Służy do śledzenia i potwierdzenia aktualnego statusu weryfikacji. Za pomocą tego numeru pacjent może także sprawdzić, które miejsce zajmuje na liście oczekujących.