Oczywistym jest, że starsze osoby mają prawo do korzystania z wielu rodzajów zniżek i promocji. Jeżeli masz ukończony 60 rok życia, możesz ubiegać się o ogólnopolską kartę seniora. Legitymacja emeryta-rencisty daje liczne korzyści! Do czego upoważnia ten niewielki dokument? Jak go wyrobić i ile to kosztuje? Na te wszystkie pytania odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.
Legitymacja emeryta-rencisty, jakie zmiany przyniósł rok 2023? Odpowiadamy
Wyszukując w sieci „legitymacja emeryta-rencisty ulgi 2022” natrafić można na wiele interesujących artykułów. 9 marca 2022 roku w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 3 marca 2022 roku. Sprawa dotyczy nowych przepisów, zgodnie z którymi legitymacja emeryta-rencisty już niedługo będzie wydawana nie tylko w wersji fizycznej, jako karta z tworzywa sztucznego, lecz również w wersji elektronicznej. Rozporządzenie ma wejść w życie już 1 stycznia 2023 roku, więc emerytom i rencistom nie zostało dużo czasu na zapoznanie się z nowymi przepisami.
Zależy Ci na posiadaniu legitymacji w formie elektronicznej? W tym celu będziesz musiał pobrać aplikację mobilną mObywatel na swój telefon, a następnie dodać dokument do swojego wirtualnego portfela. Wydaje się to skomplikowane, jednak z czyjąś pomocą z pewnością się uda. Legitymacja emeryta-rencisty jest wydawana przez terenowe jednostki organizacyjne ZUS. Dokument w formie fizycznej będzie można otrzymać na wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika, natomiast by otrzymać dostęp do wersji elektronicznej, wystarczy udostępnić dane, pozwalające na obsługę samej aplikacji mObywatel. Do czego upoważnia legitymacja rencisty? Ulgi 2022 to dużo wyjątkowych korzyści dla seniorów!
Co dodatkowego Ci przysługuje? Legitymacja rencisty
Czy legitymacja rencisty-emeryta wiąże się z dodatkowymi przywilejami i korzyściami? Ależ oczywiście! Zniżki dla emerytów są czymś powszechnym. W pierwszej kolejności, warto wspomnieć o atrakcyjnych benefitach, związanych z ochroną zdrowia. Legitymacja emeryta upoważnia do odliczania kosztu leków, przepisanych przez lekarza od podatku. Co ważne, kwotę powyżej 100 złotych możesz odliczyć od dochodu. Spora część aptek oferuje starszym osobom promocje i zniżki na niektóre lekarstwa. Należy także wspomnieć, że posiadacze takiej legitymacji są zwolnieni z części kosztów rehabilitacji i wypoczynku w ośrodkach uzdrowiskowych.
Do czego jeszcze upoważnia legitymacja emeryta-rencisty? Ulgi PKP to ogromna korzyść dla starszych osób! Jedyne co musisz zrobić, to wyrobić Kartę Seniora, której koszt to tylko 150 złotych. Dzięki niej masz możliwość zakupu biletu ze zniżką 50% we wszystkich składach Tanich Linii Kolejowych, pociągach ekspresowych, a także Intercity. Co więcej, taką kartę możesz wykorzystać zarówno przy zakupie biletów w pierwszej, jak i drugiej klasie. Zniżki komunikacyjne to również wysokie upusty i darmowe przejazdy po mieście. Wszystko różni się jednak od miasta, w którym chcesz z nich skorzystać. Seniorzy mogą liczyć także na wiele zniżek na wydarzenia kulturalne. Dostępne są dla nich tańsze bilety w muzeach, kinach czy teatrach, a także darmowe wstępy w niektóre dni tygodnia.
Sprawdź: Wczasy dla seniorów z dofinansowaniem
Karta seniora: apteka. Czy leki mogą być tańsze?
Do jakich jeszcze zniżek upoważnia karta seniora? Apteka jest miejscem niemalże regularnie odwiedzanym przez osoby w wieku emerytalny. Aby ułatwić najstarszym dbanie o zdrowie, prawo zakłada nie tylko zniżki na lekarstwa, ale też całkowita refundację, czyli zupełnie darmowe leki dla osób powyżej 75 roku życia. Medykamenty obecne na tej liście refundacyjnej służą zwalczaniu chorób wieku podeszłego i mogą być wypisane na receptę. Nie trzeba czekać pełnego miesiąca po 75 urodzinach – legitymacja emeryta upoważnia do refundacji już dzień po ukończeniu przepisowego wieku. Oprócz powyższego dokumentu jest tu potrzebna recepta na dany medykament wystawiona przez lekarza rodzinnego albo uprawnioną do tego pielęgniarkę. Jeżeli jesteś emerytowanym lekarzem, możesz tego typu dokument wystawić na siebie, małżonka i najbliższe osoby.
Pierwsza legitymacja emeryta. Gdzie i jak się ją wyrabia?
Legitymacja rencisty i emeryta jest niezwykle prosta do uzyskania. Możemy zrobić to w dwóch miejscach – na poczcie albo w lokalnym Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli masz problem z samodzielnym dostaniem się do któregoś z tych punktów, możesz poprosić bliską osobę o pełnomocnictwo, potrzebuję ona jednak potwierdzającego to dokumentu. Oprócz tego w ZUS-ie albo na poczcie będzie potrzebny Twój dowód tożsamości (paszport lub dowód osobisty). Na miejscu należy wypełnić prosty wniosek a po jakimś czasie można odebrać dokument z ZUS-u lub z poczty, po raz kolejny osobiście albo poprzez pełnomocnika.
Zobacz: Sanatorium dla emeryta za darmo? To możliwe! Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z oferty?
Legitymacja emeryta-rencisty – najczęstsze pytania
Legitymacja rencisty ZUS co daje?
Legitymacja emeryta rencisty to wiele korzyści i liczne benefity. Wiąże się ze zniżkami na lekarstwa oraz możliwością odliczenia ich od dochodu, ulgami komunikacyjnymi, a także promocjami na wydarzenia kulturalne.
Do czego uprawnia legitymacja rencisty w 2023 roku?
Ten dokument umożliwia tańsze przejazdy koleją, zniżki w komunikacji miejskiej i aptekach, a także promocje na wydarzenia kulturallne.
Karta seniora PKP jak wyrobić?
Aby wyrobić kartę seniora PKP należy wybrać się do dowolnej kasy biletowej i o to zapytać. Konieczne będzie również okazanie dowodu osobistego, potwierdzającego wiek kandydata. Aby wyrobić kartę, należy zapłacić 150 złotych.