Sanatoria dla emerytów i rencistów to ośrodki wypoczynkowe, które przede wszystkim skupiają się na poprawie stanu zdrowia osób przyjeżdżających do tego typu ośrodków. Sanatorium dla emeryta za darmo, czyli leczenie w ramach NFZ jest jak najbardziej możliwe, jednak trzeba liczyć się z kosztami zakwaterowania. Sprawdź, jak można dostać się do sanatorium i ile trzeba czekać na pobyt.
Czy emeryt płaci za sanatorium?
Do sanatorium uzdrowiskowego można dostać się poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia, wtedy leczenie jest bezpłatne, jednak pacjenci opłacają sobie zakwaterowanie i wyżywienie. Ceny są różne w zależności od danego ośrodka i standardu pokoju, za najtańsze wieloosobowe pokoje można liczyć około 10 zł za dobę. Dodatkowo dochodzi koszt jedzenia. Tak więc pobyt w sanatorium trwa 28 dni i jest częściowo odpłatny.
Narodowy Fundusz Zdrowia również nie pokrywa kosztów dojazdów do sanatorium, dlatego również należy wziąć to pod uwagę podczas organizowaniu wyjazdu. O miejscu pobytu decyduje lekarz, pacjent nie może samodzielnie wskazać sanatorium, do którego chce się udać. A dokładnie odpowiada za to lekarz specjalista z dziedziny balneoklimatologii lub medycyny fizykalnej, czy też rehabilitacji medycznej. Taka osoba wyznacza termin i miejsce pobytu w sanatorium dla emeryta lub rencisty.
Należy również rozróżnić sanatorium dla emerytów i rencistów, a szpital uzdrowiskowy. Różnica jest znaczna, ponieważ w przypadku sanatorium, pobyt jest częściowo odpłatny i kierowane są tam osoby z chorobami przewlekłymi. Z kolei szpital uzdrowiskowy to miejsce, do którego trafiają pacjenci wymagający natychmiastowej pomocy i rehabilitacji. W tym przypadku pobyt jest darmowy, a pacjentom przysługuje większa ilość zabiegów i całodobowa opieka lekarska. Przeważnie są tam kierowane osoby, które przeszły na przykład udar i wymagają intensywnej terapii.
Dofinansowanie do sanatorium dla emeryta
Chętni emeryci lub renciści, którzy chcą poprawić swój stan zdrowia, mogą liczyć na pomoc finansową ze strony państwa. Oznacza to, że sanatorium dla seniorów jest, chociaż w pewnym stopniu bezpłatne. Takie dofinansowaniu pacjenci dostają dzięki skierowaniu z Narodowego Funduszu Zdrowia albo lub z PFRON, czyli Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że o pobyt w sanatorium mogą ubiegać się osoby, które posiadają ubezpieczenie społeczne, a ich stan zdrowia faktycznie nakazuje natychmiastowe rozpoczęcie leczenia.
W ramach dofinansowania pacjent może liczyć na takie zabiegi jak:
- kąpiele uzdrowiskowe i ćwiczenia w basenie;
- inhalacje i kuracje oddechowe;
- natryski;
- bicze wodne i masaże;
- okłady;
- ciepłolecznictwo, światłolecznictwo, elektroterapia;
- zabiegi ultradźwiękami, magnetoterapia i laseroterapia;
- krioterapia;
- gimnastyka indywidualnej lub w grupie.
Sanatorium z ZUS dla emeryta
Jeśli chodzi o dofinansowanie na pobyt w sanatorium dla seniorów, istnieją różne możliwości, jedną z nich jest sanatorium z ZUS, oznacza to, że rehabilitacja odbywa się po skierowaniu na pobyt przez rzecznika ZUS. Jak dokładnie to wygląda? Kto może jechać do sanatorium z ZUS?
Istotne jest to, że o wyjazd do sanatorium może ubiegać się emeryt, który jest aktywny zawodowo. A konkretnie taki wyjazd jest organizowany z tytułu ubezpieczeń społecznych. Z rehabilitacji skierowanej przez ZUS mogą również korzystać osoby, które znajdują się na rencie socjalnej albo osoby pobierające rentę okresową, czyli z chwilową niezdolnością do pracy.
Jest jeszcze jedna możliwość, czyli o wyjazd do sanatorium mogą ubiegać się osoby uprawiające rolę. Wyjazd dofinansowuje wtedy Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Aby udać się do sanatorium z KRUS, należy spełnić jeden z trzech warunków. Pacjent musi podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie lub podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, wypadkowemu lub macierzyńskiemu w pełnym zakresie. Jest jeszcze trzecia opcja, czyli rolnik jest na rencie z tytułu niezdolności do pracy.
Tego typu ubezpieczenie kieruje osoby zagrożone całkowitą niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym, do wyjazdu i rehabilitacji w sanatorium. Sanatorium z KRUS dla emeryta, to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które przez wiele lat wykonywały ciężką pracę fizyczną, a teraz mają szansę, podreperować swoje zdrowie.
Najczęstsze pytania dotyczące sanatorium dla emeryta za darmo
Jak załatwić sanatorium dla emeryta za darmo?
Pierwszym krokiem jest załatwienie skierowania na leczenie uzdrowiskowe, które wystawia nam lekarz. Następnie takie skierowanie należy, oddać do wojewódzkiego oddziału NFZ, na terenie, na którym aktualnie zamieszkujesz. Masz na to 30 dni, inaczej skierowanie traci ważność. Skierowanie jest weryfikowane przez lekarza specjalistę, który po dokonaniu oceny przypisuje miejsce i termin pobytu w sanatorium.
Jaki jest czas oczekiwania na sanatorium z KRUS?
W zależności od kolejki oczekujących pacjentów do pobytu w sanatorium z KRUS, terminy oczekiwania różnią się w poszczególnych ośrodkach. Jednak należy liczyć się z tym, że na wyjazd do sanatorium trzeba czekać około 12 miesięcy.
Ile się czeka na sanatorium z ZUS?
W przypadku skierowania do sanatorium z ZUS kolejka jest nieco krótsza, na samą decyzję lekarza pacjenci oczekują od 3 do 8 tygodni, natomiast na pobyt w sanatorium pacjenci czekają około 2 miesięcy. Jednak należy pamiętać o tym, że to tylko przybliżony czas oczekiwania wszystko zależy od poszczególnych ośrodków i listy oczekujących.
Jak często można jechać do sanatorium z ZUS?
Tak naprawdę, już w trakcie trwania turnusu pacjent może starać się o przedłużenie swojego pobytu lub kierowanie próśb o kolejne pobyty. Każdy pacjent traktowany jest indywidualny, a jego kolejny pobyt zależny jest od decyzji lekarza i stanu zdrowia pacjenta.
Czy na zwolnieniu lekarskim można jechać do sanatorium z NFZ?
Pacjent może pojechać do sanatorium w ramach zwolnienia lekarskiego, tzw. L4 jednak taki pobyt będzie traktowany nie jako okres chorobowy, a przez pracodawcę zostanie rozliczony jako urlop pracowniczy.
Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?
Skierowanie na pobyt w sanatorium, może być wystawione zarówno przez lekarza rodzinnego, jak i lekarza specjalistę. Tego typu skierowanie można wysłać pocztą lub osobiście przynieść do oddziału NFZ.