Karta pobytu to jeden z najcenniejszych dokumentów, jaki może otrzymać cudzoziemiec decydujący się zamieszkać w Polsce. W ostatnich latach liczba obcokrajowców wybierających Polskę jako nowy ośrodek interesów życiowych diametralnie wzrosła. Aby takie osoby mogły legalnie przebywać na terenie naszego państwa oraz swobodnie poruszać się w obrębie kraju i przekraczać jego granicę wielokrotnie bez potrzeby ubiegania się o wizę (ponieważ mają paszport, czyli dokument podróży) potrzebują zezwolenia na pobyt. Dowiedz się więcej o tym, czym różni się pozwolenie na pobyt czasowy od stałego oraz jak uzyskać ten istotny dokument i kiedy warto skorzystać z kompleksowej pomocy Kancelarii Adwokackiej Magdaleny Kordas.
Rodzaje zezwoleń na pobyt – czym się różnią?
Zezwolenie na pobyt jest dokumentem uprawniającym cudzoziemca do legalnego i długotrwałego przebywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Istnieje kilka rodzajów zezwoleń zależnych od podstawy składania wniosku. Najczęściej spotykanymi zezwoleniami są: zezwolenie na pobyt czasowy, zezwolenie na pobyt stały oraz zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE.
Zezwolenie na pobyt stały to dokument potwierdzający legalność pobytu cudzoziemca, wydawany na czas nieokreślony. Osoba posiadająca ten dokument ma prawo do pracy na terytorium Polski bez konieczności dodatkowego zezwolenia. Przeważnie przyznawane jest osobom posiadającym Kartę Polaka lub mającym polskie pochodzenie.
Z kolei zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE to kolejny rodzaj bezterminowego zezwolenia, przyznawany cudzoziemcom, którzy legalnie przebywają na terenie Polski przez co najmniej 5 lat przed złożeniem wniosku. Wymagane jest także udowodnienie stałego i regularnego źródła dochodu, posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego oraz znajomość języka polskiego. Posiadając to zezwolenie, cudzoziemiec ma dostęp do polskiego rynku pracy bez konieczności spełnienia dodatkowych formalności.
Zezwolenie na pobyt czasowy umożliwia cudzoziemcowi przebywanie na terenie Polski przez określony czas. Osoba posiadająca ten dokument może mieć zarówno pełny, jak i ograniczony dostęp do polskiego rynku pracy. Aby otrzymać zezwolenie na pobyt czasowy, cudzoziemiec musi wykazać zamiar pobytu w Polsce na okres dłuższy niż 3 miesiące. Wniosek o zezwolenie składa się w urzędzie wojewódzkim, a czas oczekiwania na decyzję zależy od różnych czynników, takich jak sposób złożenia wniosku, miejsce jego złożenia oraz kompletność przedłożonych dokumentów.
Jaki jest czas oczekiwania na zezwolenie na pobyt?
Dla pracodawców istotne jest uwzględnienie czasu oczekiwania na wydanie zezwolenia na pobyt i pracę przed zatrudnieniem obcokrajowca. Jest to kluczowa kwestia, ponieważ zezwolenie jednolite, jak sama nazwa wskazuje, legalizuje zarówno pobyt, jak i pracę cudzoziemca. Dlatego przed złożeniem wniosku zarówno pracodawcy, jak i cudzoziemcy, chcą mieć pewność co do tego, jak długo będą musieli czekać na wydanie decyzji oraz karty pobytu.
W ostatnim czasie, ze względu na znaczący wzrost liczby składanych wniosków, cudzoziemcy mogą oczekiwać na wydanie decyzji przez pół roku, a czasami nawet dłużej.
Jak przyspieszyć decyzję dotyczącą zezwolenia na pobyt?
Jeśli zależy Ci na czasie i jak najszybszym otrzymaniu pozytywnej decyzji w sprawie zezwolenia na pobyt, warto skorzystać z kompleksowej pomocy Kancelarii Adwokackiej Magdaleny Kordas. To zespół specjalistów, którzy mają niezbędną i aktualną wiedzę oraz praktyczne doświadczenie w procesach o ubieganie się o zezwolenie na pobyt stały dla obcokrajowców pragnących zamieszkać w Polsce.