Spowiedź to jeden z najważniejszych sakramentów w Kościele katolickim. Jest to czas, kiedy chrześcijanie dokonują rachunku sumienia, składają pokutę za swoje grzechy i mogą otrzymać wybaczenie za popełnione błędy. Niektórzy jednak mogą czuć się nieco niepewnie podczas spowiedzi, szczególnie jeśli nie mają pewności, jakie są grzechy i z czego trzeba się spowiadać. Przykłady grzechów, które znajdziemy na liście mogą jednak czasami zaskoczyć.
Z czego należy się spowiadać?
Podczas spowiedzi chrześcijanin ma obowiązek wyznać wszystkie swoje grzechy ciężkie i powszednie, które popełnił od ostatniej spowiedzi. Grzech ciężki to taki, który łamie przykazania Boże i kościelne, np. zabójstwo, aborcja, cudzołóstwo, kradzież czy zdrada. Grzech powszedni to taki, który łamie niektóre nakazy, ale nie jest to grzech ciężki, np. zaniedbanie modlitwy, bycie nieprzyjemnym dla bliskich czy wulgaryzmy. Warto pamiętać, że spowiedź jest czasem szczerego wyznania win i skruchy, a nie ukrywania przed Bogiem i kapłanem swoich błędów. Dobrze jest przygotować się do spowiedzi przez zastanowienie się nad swoim życiem, pomyślenie o swoich grzechach i o tym, jakie kroki podjąć, aby ich uniknąć w przyszłości. Spowiedź może być trudnym doświadczeniem, ale jest to czas, który pomaga nam pozbyć się ciężaru winy i zacząć od nowa.
Zobacz: Mądre cytaty o kobietach. Niepowtarzalna siła kobiet zawarta w niezwykłych słowach
Grzechy – lista
Kościół katolicki wymienia pewne kategorie grzechów, których popełnienie zobowiązuje do spowiedzi. Są to m.in. grzechy przeciwko Duchowi Świętem, grzechy główne, przeciwko innym ludziom, przeciwko samemu sobie, przeciwko naturze, a także grzechy zaniedbania. Przykładowe grzechy z każdej z tych kategorii to m.in.: nieposłuszeństwo Bogu, niewiara, bluźnierstwo, mowa nienawiści, kradzież, zdrada, niewłaściwe myśli, brak szacunku dla życia, samobójstwo, alkoholizm, narkomania, zaniedbywanie rodziny czy zaniedbywanie modlitwy.
Lista grzechów, z których trzeba się spowiadać, obejmuje także:
- przeklinanie kogoś w myślach lub publicznie,
- rozmawianie o sprawach religijnych lekceważąco,
- żarty z pisma świętego, wiary, Boga, Kościoła itd.,
- przekładania pieniądza, wygody, przyjemności, sportu lub innych przyjemności ponad Boga i religię,
- niedotrzymanie przysięgi,
- spóźnienie na mszę lub opuszczenie nabożeństwa (np. z lenistwa),
- nieokazywanie szacunku bliskim,
- kłótnie z rodziną,
- niepoświęcanie czasu najbliższym, szczególnie dzieciom,
- rozpieszczanie dzieci, wnuków,
- złe i niesprawiedliwe traktowanie pracowników/podwładnych,
- próby samobójcze, okaleczenie,
- agresja wobec innych, również słowna i psychiczna,
- prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwym,
- narażanie życia swojego lub czyjegoś,
- niechęć i nienawiść do innych,
- znęcanie nad zwierzętami,
- niszczenie środowiska naturalnego, przyrody,
- wyśmianie się z drugiego człowieka,
- nieudzielenie pomocy,
- nałóg,
- zaniedbywanie rozwoju: intelektualnego, moralnego, religijnego, fizycznego, umysłowego, psychicznego,
- oglądanie pornografii,
- czytanie horoskopów,
- uprawianie jogi,
- chodzenie do wróżki,
- stosowanie metod antykoncepcji w małżeństwie,
- seks pozamałżeński,
- rozwód,
- nieoddanie długu w terminie,
Wszystkie grzechy lekkie – lista
Warto pamiętać, że spowiedź to nie tylko wyznanie grzechów, ale także czas prośby o Boże miłosierdzie i otrzymania łaski na poprawę swojego życia. Dlatego ważne jest, aby w czasie spowiedzi być szczerym wobec siebie i Boga, wyznać wszystkie swoje grzechy, zarówno te ciężkie, jak i lekkie, a także postanowić, co trzeba zmienić w swoim życiu, aby unikać popełniania grzechów w przyszłości.
Grzechy lekkie to grzechy powszednie, które nie mają decydującego wpływu na nasze życie wieczne. Zwykle popełnia się je nieświadomie albo wbrew woli. Koniecznie należy się jednak z nich spowiadać, ponieważ mogą nam one poważnie szkodzić – z czasem człowiek może zacząć sobie pozwalać na coraz cięższe przewinienia.
Przykłady grzechów lekkich:
- zaniedbanie obowiązków względem rodziny czy Boga,
- sprzeczka z innymi osobami,
- zdenerwowanie się,
- zatajenie prawdy.
Zobacz: Intencje mszalne, intencja za zmarłego – wzór. Jakie słowa wybrać, aby oddać cześć zmarłemu?
Z jakich grzechów się spowiadać? 7 grzechów głównych
Kościół katolicki wymienia siedem grzechów głównych, zwanych również kapitalnymi, które uważane są za źródło innych grzechów.
Grzechy z których trzeba się wyspowiadać (lista pochodzi ze strony naszkoscio.info):
- Pycha – jest to wynoszenie się ponad innych: w myślach, w mowie i w czynie. Człowiek pyszny łatwo odmówi posłuszeństwa Bogu i Kościołowi…
- Chciwość – ujawnia się u człowieka jako pogoń za niesprawiedliwym zyskiem i jako skąpstwo.
- Zazdrość – rodzi niechęć do ludzi, którym się dobrze powodzi, którzy są ubogaceni darami naturalnymi. Tym właśnie ludziom próbuje zazdrośnik zaszkodzić, np. przez zniesławienie…
- Nieczystość
- Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu – ktokolwiek je ponad miarę, staje się chory, ociężały i zmysłowy. Picie alkoholu w celu upicia się jest grzechem ciężkim.
- Gniew – zdarza się najczęściej u pyszałków. Człowiek, który lekceważy tę skłonność u siebie – dopuszcza się wielu grzechów niesprawiedliwości przez zniewagi, rozsiewanie strachu, niszczenie przyjaźni i majątku… itp.
- Lenistwo – jest najbardziej niebezpieczne w dziedzinie własnego uświęcenia, np. przez zaniedbywanie praktyk religijnych… Innym przejawem lenistwa jest lekceważenie swoich obowiązków, np. przez opuszczenie lub złe wykonanie…