Prawnik prawa pracy, na przykład radca prawny, jest specjalistą zajmującym się tą niezwykle szeroką gałęzią prawa. W jakich kwestiach skorzystanie z jego usług będzie dobrym wyborem? Kiedy warto skontaktować się z prawnikiem prawa pracy i na czym polegać będzie jego doradztwo prawne?
Jakie obszary reguluje prawo pracy i w jakich sytuacjach trzeba zgłosić się do prawnika tej specjalizacji?
Prawo pracy to specjalistyczna, dość rozległa dziedzina prawa, dotycząca i regulująca relacje zachodzące pomiędzy pracownikami a pracodawcami. W jego ramach prawnicy zajmują się szeregiem różnych zagadnień, dotyczących, chociażby kwestii zatrudnienia i umów sporządzanych z tego tytułu, wysokości wynagrodzenia i prawidłowości jego wypłacania, jak i delikatniejszych spraw. W przypadku tych ostatnich można mieć na myśli, przede wszystkim, mobbing.
Przepisy prawa pracy, zebrane w Kodeksie pracy, wyłuszczają ponadto prawa, jak i obowiązki obu stron, to jest pracowników oraz pracodawców.
Głównym powodem, dla którego osoby prywatne, będące pracownikami, zgłaszają się do prawnika prawa pracy, są problemy z zatrudnieniem. Mogą to być sprawy dotyczące nieregulaminowych, niesłusznych działań związanych z rozwiązaniem stosunku pracy, dyskryminacji w miejscu pracy lub nieodpowiednich warunków pracy.
Pracodawcy z kolei mogą potrzebować pomocy prawnej w kwestiach związanych z zatrudnieniem, zwolnieniami i innymi aspektami prawa pracy odnoszącymi się do stosunku pracy. Doradztwo, jakiego udziela prawnik prawa pracy, nie musi jednak ograniczać się tylko do tych zagadnień. Radcy prawni (lub adwokaci) obsługujący przedsiębiorców odpowiedzialni są także za opracowywanie statutów, regulaminów zakładowych i podobnej dokumentacji.
W jakich konkretnych sytuacjach prawnik prawa pracy może udzielić doradztwa?
Prawnik prawa pracy jest specjalistą, który może pomóc zarówno pracownikom, jak i pracodawcom w różnorodnych sytuacjach obejmujących relacje pomiędzy tymi stronami.
W przypadku osób prywatnych – pracowników oraz osób poszukujących pracy – prawnik prawa pracy może pomóc w sytuacjach związanych z prawidłowością zawiązywania umów o pracę, ale też uczestniczyć w reprezentowaniu interesów pracownika w zaistniałych sporach z pracodawcą. W razie takiej potrzeby, występując w roli pełnomocnika procesowego, prawnik prawa pracy reprezentuje pracownika przed sądem, występując przeciwko pracodawcy.
Oczywiście, podobnego rodzaju wsparcie prawnik specjalizujący się w prawie pracy może zaoferować pracodawcom. Wówczas specjalista taki udziela doradztwa w zakresie sporządzania prawidłowo brzmiących umów o pracę oraz innych dokumentów związanych z zatrudnieniem.
Prawnik prawa pracy, działając na rzecz i w imieniu pracodawcy, uczestniczy również we wszelkiego rodzaju negocjacjach (na przykład płacowych) z pracownikami oraz jest przygotowany do tego, by reprezentować interesy firmy w sporach sądowych.
Czy warto zdecydować się na korzystanie z usług prawnika prawa pracy?
Najczęściej, ze względu na ewentualne koszty, wiele osób może mieć wątpliwości, czy warto zdecydować się na współpracę z prawnikiem prawa pracy. Jak się jednak okazuje, zazwyczaj jest to działanie zwyczajnie opłacalne.
Z pewnością korzystanie z takich usług jest korzystne w sytuacjach, w których pracownik lub pracodawca stoi przed perspektywą prowadzenia postępowania sądowego. Profesjonalne wsparcie prawnika prawa pracy może zdecydowanie pomóc w takim procesie i usprawnić jego przebieg.
Pracodawcy mogą także uznać korzystanie z usług prawnika prawa pracy za opłacalne, jeśli wymagają profesjonalnej pomocy prawnej w prowadzeniu swojej działalności. W ten sposób mogą zminimalizować ryzyko niezgodności swoich działań z przepisami prawa pracy i uniknąć potencjalnych sporów z pracownikami.
Wreszcie, dla pracowników, wynajęcie prawnika prawa pracy może być dobrym rozwiązaniem, jeśli mogą dzięki temu skuteczniej dochodzić swoich praw pracowniczych lub ochronić się przed nieuczciwym traktowaniem w miejscu pracy.