Bogactwo specjalizacji lekarskich sprawia, że w ich gąszczu łatwo się pogubić. O ile nikt nie będzie miał problemu z określeniem obszaru zainteresowań neurologii bądź ortopedii, zdefiniowanie wielu bardziej niszowych działów medycyny może nastręczać spore trudności. Wśród specjalizacji, które nie są powszechnie znane, znajduje się traumatologia. Z tym działem medycyny wielu pacjentów nie miało okazji się zetknąć, a duży odsetek osób, które o nim słyszały, nie ma pojęcia, czym się zajmuje specjalista traumatolog. Stąd niejeden chory pozostaje w nieświadomości, że przydałaby mu się konsultacja lekarza tej specjalności.
Czym zajmuje się traumatologia?
Traumatologia jest jednym z działów ortopedii, a lekarze specjalizujący się w tej dziedzinie medycyny łączą obszerną wiedzę z zakresu ortopedii i chirurgii. Stąd traumatologia czasami bywa też nazywana chirurgią urazową. Główny obszar zainteresowań traumatologa stanowi rozpoznanie i leczenie stanów po mechanicznych urazach kości, mięśni, ścięgien czy więzadeł. Praca ortopedy traumatologia polega na diagnozowaniu złamanych i pękniętych kości, zwichniętych stawów, naderwanych mięśni oraz zerwanych więzadeł. W kręgu zainteresowań traumatologia znajdują się również inne schorzenia kości i stawów o zróżnicowanym podłożu. Do najczęstszych należą choroby zapalne, łokieć tenisisty, ostrogi piętowe, zespół cieśni nadgarstka bądź wrodzone dysplazje stawów biodrowych.
Kto i kiedy powinien skorzystać z konsultacji w gabinecie traumatologa?
Z pomocy lekarza traumatologia korzystają przede wszystkim osoby aktywne fizycznie, szczególnie narażone na złamania i częste nadwyrężenia kończyn. Dużą grupę pacjentów tworzą wyczynowi sportowcy, dla których drobne i poważne kontuzje stanowią codzienność. Ale warto, aby z konsultacji specjalisty traumatologia skorzystały również osoby niezwiązane profesjonalnie ze sportem, ale aktywne ruchowo i hobbystycznie uprawiające różne dyscypliny. One również znajdują się w grupie ryzyka złamań kości, uszkodzeń mięśni i stawów. Konsultację w gabinecie traumatologa, na przykład w warszawskim Centrum Rex Medica – https://rexmedica.pl/konsultacje/konsultacje-ortopedyczne/, powinni także rozważyć seniorzy zmagający się ze schorzeniami narządu ruchu, wynikającymi z naturalnych procesów starzenia się organizmu. Wdrożenie odpowiedniej terapii może znacznie podnieść komfort ich życia i zniwelować przewlekły ból
Diagnostyka obrazowa w służbie traumatologii
Ortopeda traumatolog, stawiając diagnozę, bazuje na wywiadzie z pacjentem, ale również na badaniu fizykalnym i testach laboratoryjnych. Jednak największe wsparcie w pracy lekarza tej specjalizacji stanowi diagnostyka obrazowa. Traumatolog analizuje poszczególne przypadki medyczne w oparciu o zdjęcia rentgenowskie, wyniki badań ultrasonograficznych oraz najnowocześniejsze badania radiologiczne, takie jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa. W pracy traumatologia niezwykle cenna jest zatem umiejętność właściwego interpretowania wyników badań obrazowych i wykorzystywania ich do postawienia trafnej diagnozy, wdrożenia terapii lub zlecenia zabiegów rehabilitacyjnych.