Pogodny - Serwis osób 40+Pogodny - Serwis osób 40+
Powiadomienia Więcej
Najnowsze
pies Dbanie o Zwierzęta podczas Przeprowadzki: Jak Zminimalizować Stres i Zapewnić Im Komfort
Dbanie o Zwierzęta podczas Przeprowadzki: Jak Zminimalizować Stres i Zapewnić Im Komfort
1 tydzień temu
przyprawy Czy warto kupować przyprawy online?
Czy warto kupować przyprawy online?
2 tygodnie temu
profesionalna obrobka blachy Profesjonalna obróbka blachy - kiedy warto z niej skorzystać?
Profesjonalna obróbka blachy – kiedy warto z niej skorzystać?
2 tygodnie temu
skuteczne oszczedzanie wody dzieki nowoczesnym bateriom umywalkowym Skuteczne oszczędzanie wody dzięki nowoczesnym bateriom umywalkowym!
Skuteczne oszczędzanie wody dzięki nowoczesnym bateriom umywalkowym!
3 tygodnie temu
berkerk.5 Gniazdka Berker K.5 - cechy charakterystyczne
Gniazdka Berker K.5 – cechy charakterystyczne
3 tygodnie temu
Aa
  • Porady
  • Prawo i finanse
  • Dom i ogród
  • Moda i uroda
  • Specjalne okazje
  • Mapa serwisu
Czytasz: Szpital uzdrowiskowy a sanatorium – różnice. Która opcja jest dla Ciebie? Poradnik dla pacjentów
Pogodny - Serwis osób 40+Pogodny - Serwis osób 40+
Aa
  • Porady
  • Prawo i finanse
  • Dom i ogród
  • Moda i uroda
  • Specjalne okazje
Search
  • Kategorie
    • Moda i uroda
    • Prawo i finanse
    • Dom i ogród
Have an existing account? Sign In
.
  • Blog
© 2022 Foxiz News Network. Ruby Design Company. All Rights Reserved.
Pogodny - Serwis osób 40+ > Prawo i finanse > Szpital uzdrowiskowy a sanatorium – różnice. Która opcja jest dla Ciebie? Poradnik dla pacjentów
Prawo i finanse

Szpital uzdrowiskowy a sanatorium – różnice. Która opcja jest dla Ciebie? Poradnik dla pacjentów

Napisała Iza 7 miesięcy temu
Zaktualizowano: 20.02.2023
4 min czytania
szpital uzdrowiskowy a sanatorium roznice Szpital uzdrowiskowy a sanatorium - różnice. Która opcja jest dla Ciebie? Poradnik dla pacjentów
elements.envato.com

Podróż do uzdrowiskowego miasteczka może być dla wielu z nas szansą na odprężenie, regenerację sił i poprawę zdrowia. Jednak przed podjęciem decyzji, gdzie i jaką formę kuracji wybrać, warto zrozumieć, czym różni się szpital uzdrowiskowy od sanatorium. Choć oba miejsca oferują kuracje związane z leczeniem i poprawą zdrowia, to w praktyce istnieją między nimi istotne różnice. Przede wszystkim obowiązują zupełnie inne warunki przyjęcia do obu tych placówek. Szpital uzdrowiskowy a sanatorium – poznaj najważniejsze różnice!

Spis treści
Szpital uzdrowiskowy – kto może do niego trafić?Sanatorium – komu przysługuje pobyt w uzdrowisku?Szpital uzdrowiskowy a sanatorium – różnice

Szpital uzdrowiskowy – kto może do niego trafić?

Szpitale uzdrowiskowe zlokalizowane są w malowniczych miejscowościach, często otoczone lasami, parkami i innymi atrakcyjnymi terenami, co wpływa korzystnie na proces leczenia i rehabilitacji pacjentów. Z pobytu w takiej placówce mogą skorzystać wyłącznie osoby, które posiadają odpowiednie skierowanie po leczeniu szpitalnym. Taki dokument może wystawić lekarz pracujący w placówce (klinice/szpitalu), w której przebiegało ostatnie leczenie w oddziale szpitalnym. Przy wystawianiu skierowania bierze się oczywiście pod uwagę aktualne wyniki badań. Dokument należy wystawić najpóźniej w dniu wypisu chorego. 

Co ważne, szpital uzdrowiskowy to placówka medyczna, która specjalizuje się w leczeniu i rehabilitacji pacjentów z ciężkimi schorzeniami dotyczącymi m.in. układu oddechowego, sercowo-naczyniowego. Chodzi tu np. o pacjentów po zawałach serca, po poważnych operacjach neurologicznych czy kardiologicznych, a także urazami kostno-stawowymi i urazami innych narządów.

Leczenie w szpitalu uzdrowiskowym to kontynuacja terapii rozpoczętej w szpitalu, dlatego nie dotyczy wszystkich pacjentów. Mogą z niego skorzystać osoby, które:

  • objęte są ubezpieczeniem w ZUS,
  • mają schorzenia układu kostno-stawowego, neurologicznego oraz urazy określone przez NFZ,
  • muszą kontynuować leczenie w szpitalu uzdrowiskowym ze względu na poważny stan zdrowia.

W ramach pobytu w szpitalu uzdrowiskowym chory może skorzystać z co najmniej 3 zabiegów dziennie przez 6 dni w tygodniu. Pozostaje również pod stałą opieką pielęgniarek i lekarzy. Okres spędzony w placówce trwa zazwyczaj 21 dni.

Zobacz: Kolejki do sanatorium – jak sprawdzić swoje miejsce? Na pobyt w uzdrowisku trzeba trochę poczekać

Sanatorium – komu przysługuje pobyt w uzdrowisku?

Pobyt w sanatorium zarezerwowany jest z kolei przede wszystkim dla pacjentów z chorobami przewlekłymi. Jak informuje NFZ, „na leczenie uzdrowiskowe mogą być kierowani jedynie pacjenci wystarczająco sprawni, by odbyć podróż do uzdrowiska, samodzielni, zdolni do samoobsługi i korzystania z zabiegów leczniczych”. Oznacza to zatem, że nie mogą tam trafić osoby po ciężkich urazach i z bardzo poważnymi schorzeniami.

Pacjenci, którzy chcą poddać się leczeniu w sanatorium, muszą posiadać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty. Lekarz bierze oczywiście pod uwagę aktualne wyniki badań oraz istnienie ewentualnych przeciwskazań do leczenia uzdrowiskowego. Każde skierowanie jest następnie analizowane i rozpatrywane przez specjalistę balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej zatrudnionego w oddziale wojewódzkim NFZ. Może on zakwalifikować pacjenta na uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne (21 dni, nie mniej niż 54 zabiegi fizjoterapeutyczne) lub rehabilitację (28 dni, nie mniej niż 96 zabiegi fizjoterapeutyczne).

Zobacz: Waloryzacja emerytur 2023 [tabela netto]. Rekordowo wysokie podwyżki świadczeń już od marca!

Szpital uzdrowiskowy a sanatorium – różnice

Ważne różnice między szpitalem uzdrowiskowym a sanatorium nie dotyczą wyłącznie zasad przyjmowania pacjentów na pobyt. Warto również wiedzieć, że leczenie w szpitalu uzdrowiskowym odbywa się w ramach zwolnienia lekarskiego, które wystawia lekarz z danej placówki. Natomiast w przypadku pobytu w sanatorium kuracjuszom nie przysługuje zwolnienie – muszą skorzystać z urlopu wypoczynkowego.

Inaczej wygląda również kwestia finansowa. W przeciwieństwie do szpitala uzdrowiskowego sanatorium nie jest w pełni refundowane. NFZ pokrywa jedynie koszty wszystkich zabiegów i opieki medycznej. Płaci również w części za zakwaterowanie i wyżywienie. Pozostałe koszty musi ponieść kuracjusz – dotyczy to częściowo opłat za wyżywienie oraz noclegi. Dokładne sumy zależne są od standardu danej placówki oraz sezonu.

Zobacz: Pielęgniarka środowiskowa dla seniora. Komu przysługuje i jak załatwić formalności? Praktyczny poradnik dla pacjenta

Sprawdź także

ZUS ile można dorobić do renty 2023? Dobra wiadomość dla seniorów! Od 1 czerwca obowiązują nowe limity

Okres ochronny przed emeryturą 2023. Sprawdź, komu przysługuje po zmianie przepisów!

Darmowe leki dla seniorów 2023. PiS obiecuje zmiany, skorzysta znacznie więcej osób! Od kiedy?

Przeliczenie emerytury po 65 roku życia. Po spełnieniu określonych warunków świadczenie może wzrosnąć

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli 2023. Jakie są szanse na realizację tego pomysłu? Te roczniki mogą skorzystać na zmianach!

Ostatnie wpisy

  • Dbanie o Zwierzęta podczas Przeprowadzki: Jak Zminimalizować Stres i Zapewnić Im Komfort
  • Czy warto kupować przyprawy online?
  • Profesjonalna obróbka blachy – kiedy warto z niej skorzystać?
  • Skuteczne oszczędzanie wody dzięki nowoczesnym bateriom umywalkowym!
  • Gniazdka Berker K.5 – cechy charakterystyczne
Iza 20-02-2023
Poprzedni artykuł kolejki do sanatorium Kolejki do sanatorium - jak sprawdzić swoje miejsce? Na pobyt w uzdrowisku trzeba trochę poczekać Kolejki do sanatorium – jak sprawdzić swoje miejsce? Na pobyt w uzdrowisku trzeba trochę poczekać
Następny artykuł modlitwa do sw rity za dzieci Modlitwa do św. Rity za dzieci. Wyjątkowe wsparcie dla wszystkich rodziców Modlitwa do św. Rity za dzieci. Wyjątkowe wsparcie dla wszystkich rodziców
.

© 2023 Pogodny.pl

Zarządzaj zgodami plików cookie
Używamy technologii, takich jak pliki cookies, do przechowywania i/lub uzyskiwania informacji o urządzeniu. Robimy to w celu poprawy jakości przeglądania oraz wyświetlania spersonalizowanych reklam. Wyrażenie zgody na używanie tych technologii pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Nie wyrażenie zgody lub wycofanie zgody może wpłynąć niekorzystnie na niektóre funkcje i możliwości.
Funkcjonalne Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Zarządzaj opcjami Zarządzaj serwisami Zarządzaj dostawcami Przeczytaj więcej o tych celach
Zobacz preferencje
{title} {title} {title}

Removed from reading list

Undo
Welcome Back!

Sign in to your account

Lost your password?