Pracownik lub pracodawca, który potrzebuje pomocy prawnej związanej z kwestią regulacji stosunku pracy, może mieć wątpliwości, z porad jakiego prawnika powinien skorzystać. Kto będzie w stanie udzielić porady – radca prawny czy adwokat prawa pracy? W dzisiejszym materiale opisujemy zarówno zakres działania obu tych specjalistów, jak i możliwości udzielania przez nich doradztwa prawnego.
Czy istnieją jakieś różnice między radcą prawnym a adwokatem prawa pracy?
Początkowo dość „proste” było rozgraniczanie zakresu działalności przedstawicieli obu tych zawodów prawniczych. W dużym skrócie adwokat był prawnikiem od spraw karnych, natomiast radca prawny zajmował się sprawami związanymi z prawem gospodarczym oraz prawem cywilnym. Do tej pory funkcjonują ponadto odrębne dla obu profesji samorządy (adwokacki i radcowski). Jednak, na mocy stosunkowo niedawnych zmian w polskim prawie (2015 rok), zawody adwokata i radcy prawnego zostały praktycznie zrównane pod kątem kompetencji.
Zarówno radca prawny, jak i adwokat mogą reprezentować klientów w sprawach karnych, cywilnych, gospodarczych i innych. Jeżeli zatem zastanawiasz się kto, radca prawny czy adwokat prawa pracy powinien udzielić Ci niezbędnego doradztwa, masz właściwie całkowicie wolny wybór.
Jak znaleźć odpowiedniego specjalistę od prawa pracy?
Znalezienie odpowiedniego specjalisty, czyli radcy prawnego prawa pracy lub adwokata prawa pracy, uzależnione będzie tak naprawdę od indywidualnych preferencji czy też oczekiwań mocodawcy (czyli Ciebie).
Najlepszym sposobem może okazać się przeprowadzenie rzetelnej analizy dostępnych w sieci opinii na temat wybranego prawnika specjalizującego się w prawie pracy czy też tradycyjne rozpytanie wśród znajomych osób. Możliwe, że ktoś z Twojego otoczenia współpracował już z radcą prawnym lub adwokatem od prawa pracy i będzie w stanie polecić Ci określoną kancelarię.
Radca prawny oraz adwokat (prawo pracy) muszą spełniać szereg warunków, aby móc świadczyć usługi w zakresie doradztwa prawnego. Przede wszystkim muszą posiadać wykształcenie prawnicze, to jest ukończyć studia kierunkowe – zazwyczaj na wydziale prawa. Następnym krokiem powinno być ukończenie aplikacji radcowskiej lub adwokackiej z wynikiem pozytywnym, co dopiero pozwala prawnikowi na złożenie wniosku o wpis na określoną listę (radców prawnych lub adwokatów).
Ważne jest, aby zweryfikować doświadczenie prawnika w dziedzinie prawa pracy i zadbać o to, aby był on odpowiednio wykwalifikowany – jak wspomnieliśmy wyżej, adwokaci oraz radcowie prawni przynależą do samorządów zawodowych. W razie jakichkolwiek wątpliwości możliwe jest zweryfikowanie czy prawnik, z którym chcesz współpracować, jest wpisany na listę danego samorządu oraz czy dysponuje czynnym prawem do wykonywania zawodu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami adwokaci oraz radcowie zobowiązani są także do stałego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych, co jest kontrolowane również przez stosowne organy samorządowe.
W jakich przypadkach warto skonsultować się z adwokatem lub radcą prawnym specjalizującym się w prawie pracy?
Skorzystanie z doradztwa prawnego ze strony adwokata lub radcy prawnego specjalizującego się w prawie pracy może być niezbędne w wielu sytuacjach, zarówno gdy jesteś pracodawcą, jak i pracownikiem.
Do najważniejszych spraw, w których radca prawny lub adwokat może udzielić doradztwa prawnego, lub też reprezentować klienta jako pełnomocnik, zalicza się różnego rodzaju konflikty pracownicze, kwestie związane z prawidłowym sporządzaniem umów o pracę, problemy dotyczące dyskryminacji w miejscu pracy, czy też przypadki mobbingu.
Decydując się na skorzystanie z usług adwokata prawa pracy lub radcy prawnego prawa pracy warto pamiętać, że taka osoba ma szerokie kompetencje w zakresie możliwości reprezentowania Ciebie, jako swojego mocodawcy. Przyjmując rolę pełnomocnika, występuje w Twoim imieniu przed organami administracyjnymi, sądami czy prokuraturą, ale może też reprezentować Cię bezpośrednio przed pracodawcą lub też uczestniczyć jako negocjator w sporach pracowniczych, gdy sam jesteś pracodawcą.