Wielki Post, jedno z najważniejszych i najbardziej uroczystych wydarzeń w kalendarzu liturgicznym chrześcijaństwa, zbliża się wielkimi krokami. Okres 40 dni pokuty i refleksji prowadzących do Wielkanocy rozpoczyna się w różne dni w zależności od kościoła, a jego datę ustala się na podstawie kalendarza liturgicznego. Jak długo trwa Wielki Post i dlaczego? Jakim dniem rozpoczyna się Wielki Post? Poznaj najważniejsze informacje, aby jak najlepiej przygotować się do Świąt Wielkiejnocy. Środa Popielcowa co można jeść? Kiedy zaczyna się Wielki Post 2023?
Kiedy zaczyna się Wielki Post 2023?
Wielki Post to czas pokuty, refleksji i przygotowania duchowego, który poprzedza najważniejsze święto chrześcijaństwa – Wielkanoc. Jednym z głównych elementów tego okresu jest zmiana diety, która polega na wstrzymaniu się od jedzenia mięsa oraz na ograniczeniu liczby posiłków. Post jest praktyką obecną w wielu religiach, ale w chrześcijaństwie ma szczególne znaczenie. Symbolizuje on umartwienie ciała i ducha, które ma pomóc w oczyszczeniu się z grzechów i skupieniu na relacji z Bogiem.
Post w Kościele Katolickim rozpoczyna się na ponad miesiąc przed Wielkanocą, ponieważ jego głównym celem jest odpowiednie przygotowanie się do tych najważniejszych świąt obchodzonych na pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Ponieważ data Wielkanocy jest ruchoma, uzależniona od ułożenia kalendarza liturgicznego, to również początek Wielkiego Postu co roku wypada w innym terminie. Tym razem będzie to 22 lutego.
Zobacz: Intencje mszalne, intencja za zmarłego – wzór. Jakie słowa wybrać, aby oddać cześć zmarłemu?
Jak długo trwa okres Wielkiego Postu i dlaczego?
Okres Wielkiego Postu trwa 40 dni i ma symbolizować 40-dniowy pobyt Jezusa na pustyni. Tyle samo miał trwać biblijny potop, z którego cało wyszedł jedynie Noe i jego rodzina. 40 dni trwała wędrówka narodu wybranego z Egiptu do Ziemi Obiecanej, a Mojżesz spędził tyle czasu na górze Synaj, gdzie dostał od Boga dekalog. Jest to czas pokuty, w którym chrześcijanie skupiają się na swoich wadach, starają się zrezygnować z niepotrzebnych luksusów oraz pomnażają swoje dobre uczynki. Głównym celem postu jest duchowe oczyszczenie, umocnienie w wierze oraz przeżycie radości z Zmartwychwstania. Okres ten jest okazją do zmiany swojego stylu życia, refleksji nad swoimi grzechami i próby przekroczenia granic własnych możliwości, co ma pomóc w budowaniu silniejszej i bardziej autentycznej relacji z Bogiem.
Co prawda, Wielki Post rozpoczyna się dokładnie na 46 dni kalendarzowych przed Wielkanocą, ale do puli nie są liczone wypadające po drodze niedzielę. Dlatego trwa on symboliczne 40 dni, czyli 7 tygodni..
Wielki Post – zasady
Podstawową zasadą obowiązującą podczas Wielkiego Postu jest wstrzymanie się od jedzenia mięsa, zwłaszcza w Środę Popielcową i we wszystkie piątki, kiedy to obowiązuje wszystkich wiernych między 18. a 60. rokiem życia post ścisły. Katolicy w ramach postu ograniczają także ogólną ilość posiłków. W ramach postu, chrześcijanie mogą też zdecydować się na zupełne odmówienie sobie niektórych przyjemności – np. jedzenia słodyczy, spożywania alkoholu czy brania udziału w imprezach. Co istotne, wyrzeczenia powinny mieć charakter pewnego oczyszczenia i pokuty.
Ważne jest także zwiększenie swoich modlitw oraz uczestnictwo w nabożeństwach, co pozwala na głębsze skupienie i pozwala na odnalezienie wewnętrznego spokoju. Dla wielu osób, Wielki Post to także czas solidarności z ludźmi potrzebującymi – poprzez ofiarowanie datków na cele dobroczynne lub angażowanie się w wolontariat.
Zobacz: Inspirujące i pouczające cytaty o przemijaniu. Pamiętaj, aby żyć pełnią życia!
Najczęstsze pytania o informacje na temat Wielkiego Postu. Kiedy zaczyna się Wielki Post 2023?
Środa Popielcowa czy można jeść mięso?
Nie, w Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, co oznacza, że każdy wierny między 18. a 60. rokiem życia powinien spożyć maksymalnie jeden bezmięsny posiłek do syta i dwóch mniejszych. A pozostali wierni od 14 lat do końca życia – tylko bezmięsne posiłki.
Środa popielcowa co jeść?
Wierni od 18 do 60 lat – tylko jeden syty posiłek w ciagu dnia i dwa lekki – oczywiście bezmięsne.
Środa Popielcowa jaki post?
W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły.
Środa Popielcowa można jeść mięso?
Nie można, ponieważ obowiązuje post ścisły.