Post ścisły jest stosowany przez wiele religii i jest formą modlitwy, pokuty i duchowego przygotowania się do ważnych uroczystości, np. świąt. Zobowiązuje on do powstrzymania się od spożywania niektórych pokarmów i picia w określonym czasie. Jego celem jest oczyszczenie ciała i duszy, a także uwolnienie od przyziemnych trosk i skupienie się na duchowych wartościach. Warto znać zasady postu ścisłego, aby móc w pełni skorzystać z jego korzyści. Kiedy i kogo obowiązuje post ścisły? Kogo obowiązuje post w piątek? Od ilu lat obowiązuje post w piątek? Od jakiego wieku obowiązuje post w Wielki Piątek? Kiedy można jeść mięso w piątek?
Kogo obowiązuje post ścisły?
Post jest ważnym elementem wielu religii, w tym w kościele katolickim. Polega on na dobrowolnym powstrzymywaniu się od spożywania pokarmów. Będzie to jednak post wyłącznie w znaczeniu dosłownym, niesie on jednak za sobą również znacznie ważniejsze przesłanie i sens duchowy – w okresie postu wierni powinni powstrzymywać się przede wszystkim od wszystkiego co szkodliwe, od grzechu. Celem postu jest oczyszczenie ciała i duszy, a także uwolnienie od przyziemnych trosk i skupienie się na duchowych wartościach.
Ludzie poszczą, ponieważ wierzą, że jest to sposób na uzyskanie bliskiej relacji z Bogiem i poprawę swojego życia duchowego. Post jest również uważany za formę pokuty i poświęcenia dla Boga.
Według Kodeksu Prawa Kanonicznego w kościele katolickim zawsze w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Polega on na powtrzymaniu się od spożywania mięsa oraz pokarmów mięsnych, a także na ograniczeniu wszystkich innych posiłków. Post ścisły obowiązuje od 18. roku życia do rozpoczęcia 60. roku życia, wierni w tym przedziale wiekowym powinni ograniczyć się do jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Nieco łagodniejszą formę postu w te dwa dni powinni stosować wszyscy wierni od 14. roku życia aż do śmierci – należy bowiem zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
Zobacz: Zniżki po 70. roku życia. Gdzie seniorzy mogą oszczędzić?
Kto jest zwolniony z postu?
Post ścisły, czyli ograniczenie się do jednego sytego bezmięsnego posiłku w ciągu dnia, obowiązuje wszystkich wiernych od 18. do 60. roku życia. Te osoby mają bezwzględny nakaz stosowania się do zasad, ale wstrzemięźliwość od jedzenia mięsa powinni zachować wszyscy od ukończenia 14 lat.
Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty.
Z postu mogą być zwolnieni natomiast ci wierni, którzy nie mogą go przestrzegać ze względów zdrowotnych. Chociaż nie ma o tym mowy oficjalnie w zapisach Kodeksu prawa kanonicznego, to jednak w naprawdę uzasadnionych przypadkach (np. konieczność spożywania min. 3 posiłków dziennie), wierny może być nie przestrzegać postu. Wówczas może przyjąć inne formy pokuty.
Sprawdź: Intencje mszalne, intencja za zmarłego – wzór. Jakie słowa wybrać, aby oddać cześć zmarłemu?
Kto nie musi pościć w piątki?
Post, czyli bezwględna wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje w kościele katolickim również w każdy piątek (z wyjątkiem najważniejszych uroczystości liturgicznych). Zgodnie z wydaną przez Prymasa Polski dyspensą w piątki nie muszą pościć wyłącznie osoby nie mają możliwości wyboru potraw i muszą jeść to, co jest dostępne – ponieważ stołują się np. w jakichś ośrodkach czy jadłodajniach. Powinni jednak z tej okazji spełnić inny uczynek pokutny czy akt miłosierdzia.
Zobacz: Piękna modlitwa o uzdrowienie. Poznaj słowa, które dają nadzieję i ulgę
Od ilu lat obowiązuje post w Wielki Piątek?
Od 18. roku życia w Wielki Piątek obowiązuje bezwzględny post ścisły, czyli ograniczenie jedzenia do jednego sytego, ale bezmięsnego, posiłku w ciągu dnia. Natomiast wierni, którzy ukończyli 14 lat, mają obowiązek zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (jeden posiłek syty i maksymalnie dwa lekkie).
Sprawdź: Kiedy 13 emerytura 2023? Nie wszyscy seniorzy otrzymają ten spory zastrzyk finansowy
Najczęstsze pytania dotyczące tego, kogo obowiązuje post ścisły
Czy w piątek po Środzie Popielcowej jest post?
Zgodnie z prawem kanonicznym post obowiązuje w każdy piątek w ciagu roku (chyba że wypada jakieś ważne święto liturgiczne). Piątek po środzie popielcowej jest tym bardziej postny, że wypada już w okresie Wielkiego Postu.
Kogo nie obowiązuje post w Wielki Piątek?
Dzieci poniżej 14 lat, a także – w naprawdę szczególnych wypadkach – osoby w bardzo złym stanie zdrowia, którym post mógłby zaszkodzić.
Post ścisły kogo nie obowiązuje?
Dzieci poniżej 14 roku życia, a także osoby po ukończeniu 60 lat. Powinni oni powstrzymać się od jedzenia mięsa, ale mogą zjeść w ciągu dnia więcej niż jeden posiłek.
Czy w piątki można jeść mięso?
Post obowiązuje we wszystkie piątki w ciagu roku z wyjątkiem najważniejszych uroczystości liturgicznych.
W które piątki można jeść mięso 2023?
Mięso można jeść w te piątki, w które wypadają ważne uroczystości liturgiczne (np. piątek 6 stycznia 2023 – Święto Trzech Króli)>
Czy jedzenie mięsa w piątek to grzech ciężki?
To zależy. Jeśli wynika z zapomnienia, to jest to grzech lekki. Nie będzie to również grzech ciężki, jeśli zjemy mięso, dlatego żeby się nie zmarnowało. Natomiast w sytuacji gdy świadomie spożywamy mięso, mając świadomość postu, i robimy to regularnie, spowiednik może rozpatrywać to w kategorii grzechu ciężkiego.