Bardzo często się zdarza, że wielu z nas oprócz osobistej modlitwy pragnie również ofiarować intencję za siebie lub za osobę najbliższą. Wówczas pojawia się problem, w jaki sposób dobrze to skonstruować. Jak sformułować intencję na różne okazje, aby było dobrze i zrozumiale?
Wypominki – jak napisać? Jak sformułować intencję?
Jak sformułować intencję? Wielu z nas ma problem z napisaniem intencji i jest to dla nich nie lada wyczyn. Pisząc jakąkolwiek prośbę najlepiej posługiwać się prostymi formami i zwrotami. Dorośli zazwyczaj chcą kombinować, wymyślać i tworzyć. A to jest zupełnie niepotrzebne. Każda intencja powinna być napisana prosto, krótko i zwięźle. Pan Bóg zna nasze serca i zanim wpiszemy je na kartce, już i tak wie, o co będziemy prosić.
Wypominki piszę się w bardzo łatwy i prosty sposób. Polegają jedynie na wypisaniu na kartce imion i nazwisk osób najbliższych, korzystając ze standardowych zwrotów, jakimi są:
- Za zmarłego…
- Za duszę Śp…
- Za zmarłego z rodziny…
Napisane wypominki składa się w biurze parafialnym i oddaje księdzu. Pamiętajmy o tym, że im prostsza forma w treści, tym łatwiejsze będzie to do przeczytania przez kapłana.
Tekst wypominek
Na koniec października w kościele katolickim widać tłumy, które zmierzają do biura parafialnego z zamierzeniem składania wypominek. Miesiąc listopadowy jest w szczególności poświęcony osobom zmarłym, kiedy to ofiarujmy za nich naszą modlitwę.
Jak napisać intencję? Wypominki powinno pisać się w sposób zwięzły i krótki. Zazwyczaj w kościołach przed Świętem Wszystkich Zmarłych znajdują się gotowe druczki, które należy wypełnić. Wystarczy podać imiona i nazwiska zmarłych lub posłużyć się gotowymi zwrotami. Przykładowe wypominki to:
- Za zmarłego …
- O dar nieba dla zmarłego…
- Za zmarłych z rodziny…
- Za zmarłych z rodzin …
- Za duszę świętej pamięci …
Obecnie wypominki nawiązują do starożytnych tradycji. Zapisując, imiona i nazwiska naszych bliskim zmarłych na kartkach i składając je księdzu, wierzymy, że dusze naszych najbliższych zostaną zbawione i trafią do nieba. Co więcej, ta forma modlitwy wyraża naszą wiarę w życie wieczne i zaufanie do Miłosiernego Boga.
Składając taką formę modlitwy, wyrażamy również nasze przywiązanie oraz więź z osobami, których już z nami nie ma. My, którzy nadal jesteśmy na ziemi, powinniśmy pamiętać o modlitwie za zmarłych. W końcu dla każdej osoby najbliższej pragniemy pełnego szczęścia, które jest w niebie.
Sprawdź: Modlitwa za zmarłego tatę. Jakie słowa mogą pomóc w radzeniu sobie z żałobą?
Msza Święta za zmarłego – jak napisać?
Msza Święta jest największym darem, który możemy podarować osobie zmarłej. Eucharystia posiada wielką moc. Jedna odprawiona Msza Święta ma o wiele więcej wartości od innych pobożnych praktyk. Za zmarłego można zamówić Msze Św. indywidualne, zbiorowe lub Msze Św. Gregoriańskie. Mszę Św. Gregoriańską zapoczątkował papież Grzegorz Wielki. Wiąże się z nimi dość ciekawa historia.
Grzegorz Wielki, zanim został papieżem, był opatem klasztoru benedyktyńskiego, gdzie śmiercią nagłą zmarł zakonnik zwany Justusem. Tuż przed swoją śmiercią wyznał, że ukrył on 3 monety, co nie było zgodne z zasadami klasztoru. Każdy mnich był zobowiązany do życia w ascezie i nic nie mogło do niego należeć. Mnicha pochowano w ziemi, która nie była poświęcona, papież odprawił w jego intencji, aż 30 Mszy Św. po czym ukazał się sam Justus i obwieścił, że trafił do nieba.
Msze Święte Gregoriańskie zyskały dużą popularność w Kościele katolickim i wierni ją podtrzymują. Zostają odprawiane przez kapłana przez 30 dni i bardzo ważna jest ich stałość.
Zatem, jak napisać intencję na Mszę Św.? Intencja za osobę zmarłą powinna zostać napisana krótko i zwięźle. Im mniej skomplikowanych zwrotów, tym lepiej. Podając intencję na Mszę Św. robimy to podobnie, tak jak w przypadku pisania wypominek. Korzystając z podanych zwrotów, dodajemy imię lub imię i nazwisko. Takimi przykładami są;
- O łaskę zbawienia dla …
- O dar nieba dla zmarłego…
- Za Św. pamięci … w …rocznicę śmierci;
- Za zmarłych z rodziny …
Msza Św. w intencji osoby zmarłej powinna być składana w biurze parafialnym w swojej parafii. Osoby starsze i schorowane, które nie mogą tego załatwić mogą skorzystać z pomocy osoby trzeciej, lub wysłać intencje listownie, lub online.
Zobacz: Ile za mszę 2023? Czy kościelny cennik również dotknęły podwyżki?
Najczęstsze pytanie o to, jak sformułować intencję
Intencja mszalna pogrzebowa powinna zostać napisana krótko i zwięźle. Powinna zawierać imię i nazwisko oraz która to rocznica śmierci.