Sposobów na pozbycie się owłosienia z różnych części ciała jest całkiem sporo. Większość z nich daje jednak efekt krótkoterminowy, a przy okazji są dosyć uciążliwe. Aby na stałe pozbyć się owłosienia i zapomnieć o maszynkach, woskach czy elektrycznych depilatorach, warto skorzystać z epilacji laserowej. To rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularność ze względu na skuteczność i doskonałe efekty.
Co to jest epilacja laserowa?
Epilacja laserowa to zabieg wykonywany za pomocą lasera, który emituje wiązkę światłą osłabiającą strukturę włosków i niszczącą cebulki. Epilacja tym się różni od depilacji, że działa nie tylko na powierzchni skóry, ale również w jej głębi. Nie tylko usuwa włoski, ale również niszczy cebulki, z których wyrastają. Dzięki temu efekt jest trwały.
Jak wygląda zabieg epilacji?
Zabieg epilacji polega na kierowaniu na skórę wiązki lasera, która przenika przez skórę, wykrywa obecność pigmentu i niszczy cebulkę. Ze względu na specyfikę działania, najlepsze efekty można uzyskać w przypadku jasnej karnacji i ciemnych włosków. Im włoski jaśniejsze, tym efekty mogą być słabsze.
Przed zabiegiem epilacji laserowej należy zastosować się do kilku zasad, które z pewnością przedstawi kosmetolog już na etapie kwalifikacji do zabiegu. Na co najmniej dwa tygodnie przed epilacją nie należy się opalać, gdyż skóra może być nadwrażliwa na działanie lasera. Koniecznie trzeba również odstawić zioła i leki fotouczulające. W dniu zabiegu nie należy stosować żadnych kosmetyków, olejków, balsamów, perfum. Koniecznie natomiast trzeba ogolić tę powierzchnię ciała, która ma być poddana epilacji. Chodzi o to, by wiązka lasera skupiła się na mieszku włosowym i cebulkach, a nie traciła energii na te włoski, które już wyrosły.
Warto pamiętać, że jeden zabieg nie wystarczy, aby skutecznie usunąć wszystkie włosy z wybranej partii ciała. Najczęściej wykonuje się kilka sesji epilacji, co jest związane z różnymi fazami wzrostu włosków. Później wystarczy raz w roku wykonać zabieg przypominający, aby całkiem zapomnieć o niechcianym owłosieniu.
Wskazania i przeciwwskazania do skorzystania z epilacji laserowej
Wskazania do epilacji laserowej to przede wszystkim problemy z nadmiernym owłosieniem poszczególnych partii ciała, które trudno się usuwa za pomocą tradycyjnych metod depilacji, szybko odrasta i nie prezentuje się zbyt estetycznie. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy i nie zawsze może poddać się zabiegowi. Przeciwwskazania do epilacji laserowej to przede wszystkim ciąża i karmienie piersią, a także choroby skóry, takie jak łuszczyca, bielactwo, rybia łuska. Zabiegu nie można wykonać także w przypadku zmian wirusowych: opryszczki, brodawek i kurzajek. Z możliwości skorzystania z epilacji laserowej wykluczają również choroby nowotworowe.
Korzyści i efekty epilacji laserowej
Najważniejszą korzyścią, jaką daje epilacja laserowa, jest trwałe pozbycie się niechcianego owłosienia, co znacznie poprawia komfort życia osobom, które natura obdarowała bujnym owłosieniem. Co więcej, usunięcie wszystkich włosków pozwala na sporą oszczędność czasu – nie trzeba już co kilka dni sięgać po maszynkę do golenia, kremy czy woski do depilacji. Dzięki epilacji laserowej skóra jest idealnie gładka, nie trzeba walczyć z wypryskami i podrażnieniami, jakie powodują inne formy usuwania owłosienia. Choć zabiegi epilacji laserowej są dosyć kosztowne, zdecydowanie warto w nie zainwestować, jeśli weźmiemy pod uwagę całą listę długoterminowych korzyści.