Emeryci często podróżują autobusami miejskimi. Z myślą o nich wprowadzono ulgi na bilety i darmowe przejazdy. Trzeba jednak pamiętać, że z przygotowanych dla emerytów ulg i darmowych przejazdów można korzystać tylko zgodnie z przepisami prawa, które mogą różnić się w zależności od miasta, po którym się podróżuje. Darmowe przejazdy dla osób dopiero powyżej 70 lat czy wcześniej?
Od ilu lat emeryci mogą jeździć za darmo? Darmowe przejazdy są od 70 lat?
Warto odpowiedzieć sobie na pytanie od ilu lat przysługują darmowe przejazdy MPK dla emerytów? W większości przypadków bez biletu mogą podróżować osoby, które ukończyły 70 rok życia. Tak jest na przykład w Poznaniu i Warszawie czy Katowicach. Nie brakuje jednak takich miast, w których emeryci mogą jeździć za darmo od ukończenia 65 roku życia. Tak jest w Lublinie czy we Wrocławiu. Dlatego planując wyjazd do innego miasta należy, dowiedzieć się, czy obowiązują w nim darmowe przejazdy dla emerytów, aby nie mieć problemów przy niezapowiedzianej kontroli biletów.
Można zauważyć, że konkretne przepisy obowiązujące w poszczególnych miastach są uchwalane przez Rady Miast i często się zmieniają. Aby się z nimi zapoznać, wystarczy wyszukać konkretne informacje w Internecie na stronie wybranego przewoźnika. Można także skorzystać ze strony internetowej konkretnego miasta lub oddziału Komunikacji Miejskiej.
Sprawdź: Koszt testamentu u notariusza w 2023 roku
Obowiązujące obecnie ulgi autobusowe dla emerytów
Wielu emerytów może korzystać z opcji od 70 lat darmowych przejazdów komunikacją miejską. Należy pamiętać, że inaczej jest w przypadku autobusów PKS. Tutaj nie można liczyć na darmowe przejazdy dla seniorów. Jednak niektórzy przewoźnicy stwarzają możliwość korzystania z ulg handlowych dla emerytów. Można więc odpowiedzieć sobie na pytanie, na jakie ulgi dla seniorów można liczyć podczas przejazdu autobusem?
W wielu przypadkach emeryci mogą korzystać z ulgi wynoszącej 20% już od ukończenia 60. roku życia. Trzeba pamiętać, że ulgi przysługujące seniorom mogą różnić się w zależności od wybranego przewoźnika. Dlatego warto przed rozpoczęciem podróży dokładnie zapoznać się z ofertą linii autobusowej, z której usług chce się skorzystać. Można także dowiedzieć się, na jakie dodatkowe ulgi mogą liczyć osoby w starszym wieku. Wiele z nich uprawnionych jest do skorzystania z ulgi dla inwalidy wojennego i wojskowego czy kombatanta.
Dostępne obecnie ulgi dla emerytów w komunikacji miejskiej
Większość osób orientuje się, że w komunikacji miejskiej można korzystać z od 70 lat darmowych przejazdów. Nie wszyscy jednak wiedzą, na jakie ulgi mogą liczyć seniorzy wsiadający do autobusu miejskiego. Dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie ulgi dla emerytów obowiązują obecnie w kraju?
W większości przypadków seniorzy mogą liczyć na zniżki sięgające 50%. Takie ulgi dla emerytów w komunikacji miejskiej w warszawie sprawiają, że chętnie korzystają oni z autobusów. Warto jednak pamiętać, że tracą prawo do zniżki, jeżeli posiadane przez nich świadczenie zostało zawieszone z powodu podjęcia pracy zarobkowej. W przypadku kontroli biletów powinni mieć przy sobie legitymację emeryta-rencisty. Jeżeli nie posiada ona zdjęcia, to należy przedstawić kontrolerowi również dowód osobisty lub paszport czy prawo jazdy. Po spełnieniu pewnych kryteriów z możliwości zakupu tańszego biletu mogą korzystać także współmałżonkowie emerytów.
Organizując wspólny wyjazd, warto dowiedzieć się, jakie dodatkowe ulgi są przewidziane dla osób korzystających z transportu publicznego. Z darmowych przejazdów często mogą korzystać dzieci do siódmego roku życia i pochodzące z rodzin wielodzietnych, a z drugiej strony wychowankowie domów dziecka i osoby niepełnosprawne do ukończenia osiemnastego roku życia, a także uczniowie szkół specjalnych. Oferta darmowego przejazdu przygotowana jest także dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi oraz osób represjonowanych i działaczy opozycji antykomunistycznej.
Dlaczego warto posiadać bilet seniora – Warszawa
Powszechnie wiadomo od ilu lat można jeździć bez biletu w Warszawie. Warto także odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego warto posiadać ważny w tym mieście bilet seniora? Jest on przeznaczony dla osób, które ukończyły 65. rok życia. Pozwala na nieograniczoną liczbę przejazdów od momentu jego skasowania do godziny 23:59. Należy pamiętać, że trzeba go skasować podczas pierwszego przejazdu niezwłocznie po wejściu do autobusu. Trzeba także posiadać przy sobie dokument tożsamości potwierdzający wiek osoby posiadającej taki bilet. Jego ważność można sprawdzić poprzez zbliżenie karty do kasownika. Warto zauważyć, że podobne bilety seniora są dostępne także w innych polskich miastach. Natomiast emeryci mieszkający w Warszawie mogą wyrobić sobie dodatkowo Kartę Warszawiaka. Po jej otrzymaniu będą mogli korzystać z tańszych biletów na wydarzenia sportowe czy ulg na spektakle i inne imprezy kulturalne.
Zobacz: Ile za mszę 2023? Czy kościelny cennik również dotknęły podwyżki?
Pytania i odpowiedzi o darmowe przejazdy dla osób od 70 lat
Od jakiego wieku darmowe przejazdy komunikacją miejską?
W większości polskich miast można korzystać z darmowych przejazdów komunikacji miejskiej od ukończenia 70. roku życia. W niektórych przypadkach jeździć za darmo mogą osoby, które ukończyły 65 lat.
Kto może jeździć za darmo komunikacja miejska w Katowicach?
W Katowicach z darmowej komunikacji miejskiej mogą korzystać osoby, które ukończyły 70. rok życia.